Hogyan varázsoljuk konyhánkat gluténmentessé?

Hogyan használjunk biztonságosan közösen a konyhát olyan emberekkel, akik nem étkeznek gluténmentesen? Mire kell az egész családnak figyelnie? Mutatjuk a megoldást!

Élelmiszerek tárolása:

Nem csak a boltban, piacon vagy a beszerzés helyszínén kell figyelnünk a gluténmentességre, hanem a tárolás és étel készítése során is. A gluténmentes termékeinknek ki kell alakítanunk egy külön kis tároló szekrényt vagy fedett polcot, hogy a levegőből se szennyeződhessenek gluténszemcsékkel. Ehhez érdemes beszerezni műanyag tárolódobozokat, üvegeket, lezáró csipeszeket, befőttesgumikat. A hűtőben külön dobozban, ha nem megoldható, akkor külön polcon tároljuk a gluténmentes élelmiszereinket. Külön gluténmentes kenyérkosarat kell beüzemelnünk, nem lenne jó ötlet a glutén tartalmú kenyér morzsái között tartani a gluténmentes kenyereket és péksüteményeket.

Képzeljük el, hogy egy szombati közös családi reggeli során mindenki közösen használja a kenyérre kenhető vajat, mézet vagy lekvárt. Egy apró hiba van csak benne. Ha az asztalnál gluténmentesen étkező is ül, akkor neki mindenképpen külön vaj, méz és lekvár kell, mivel a gluténtartalmú kenyér morzsái a kenőkéssel visszajutnak a vajasdobozba, illetve lekváros üvegbe. Éppen ezért a család többi tagját is be kell vonnunk a gluténmentes étkezés világába, azaz nekik is figyelniük kell, hogy a gluténmentes és a gluténtartalmú élelmiszerek ne keveredjenek se az asztalnál, se a konyhában.

+ tipp: a Haas élesztővel készült kenyeret sütés és szobahőmérsékletűre hűtés után szeleteljük fel és 2-3 szeletenként csomagolva tegyük be a fagyasztóba. Amikor szükségünk van pár szelet kenyérre, a fagyasztóból kivéve, megmelegítve friss kenyérként fogyaszthatjuk őket.

Eszközök beszerzése, kezelése:

Vannak olyan konyhai eszközök, amelyekbe sajnos könnyen beleragad a glutén, így újat kell beszereznünk belőlük. Ilyenek a fa eszközök, mivel a fa sérüléseiből a glutén kitisztíthatatlan, az olajozó ecsetek, spatulák, szűrők, vágódeszkák, süteményszaggató formák, reszelők. Ezeket az eszközöket cimkézzük fel, jelöljük meg, hogy biztosak lehessünk benne, más sem használja őket glutén tartalmú élelmiszerhez. Sajnos az olyan eszközök, amik hajlítva vannak, mint például egy süteményszaggató forma; vagy redőzött, mint egy melegszendvicssütő; vagy vannak benne kis szabálytalan alakú, nehezen tisztítható részek, mint a kenyérsütőben, azokból kettőt szoktunk ajánlani, mert a nehezen tisztíthatóságuk miatt szennyeződésforrások.

Gondoskodjunk róla, hogy üvegből vagy rozsdamentes acélból készült edényeink legyenek, amik könnyen tisztántarthatóak, nincs rajtuk karcolás vagy sérülés, mivel ezekbe makacsul bele tud ragadni a glutén.

Gépek használata:

Ügyeljünk rá, hogy gluténmentes ételeink mindig élvezzenek elsőbbséget a gluténtartalmúakkal szemben. A sütőben először a gluténmentes sütit süssük meg, használjunk sütőpapírt, hogy a sütőforma aljáról ne szennyeződhessen a süteményünk gluténnel. Ha gluténtartalmú ételt készítettünk benne, kövesse mindig alaposan takarítás, illetve használjunk alufóliát az ételek elkészítéséhez, hogy a sütőbe ne juthasson szennyeződés.

A kenyérrel érintkező konyhai gépeink közül sajnos szinte az összesnek búcsút mondhatunk vagy kettőt kell belőle beszereznünk. Ugyanazt a melegszendvicssütőt és a kenyérsütőgépet nem használhatjuk gluténtartalmú és gluténmentes kenyerekhez is. Kivétel, ha következő trükkhöz folyamodunk:

+tipp: szerezzünk be pirítós tasakot, így nem kell a kenyérpirítónkat lecserélni, hanem egyszerűen a tasakon keresztül tudjuk megpirítani a kenyerünket. Így is ugyanolyan ropogós lesz, mintha tasak nélkül készítenénk.

Fokozott higiénia:

A gluténmentes eszközeinket külön szivaccsal, törlővel, konyharuhával tisztítsuk. A konyharuhákat hetente 2-3-szor cseréljük és magas hőfokon mossuk ki. A kezünket sűrűn mossuk, ne fogjunk meg gluténmentes élelmiszert, ha előtte gluténtartalmúval dolgoztunk.

A tálalás során az asztal egyik felén érdemes egy gluténmentes oldalt kialakítani, a szedés után pedig az ételeket lefedni. Ha van gluténtartalmú és gluténmentes süteményünk is, akkor külön tálcán helyezzük el őket az asztalon, lehetőleg távol egymástól.

Takácsy Lilla

dietetikus


Recept:

Málnás-túrós süti

Hozzávalók:

-      150g gluténmentes zabpehelyliszt/ gluténmentes zab őrölve

-      6db tojás

-      1 csomag Haas Natural sütőpor

-      80g cukor vagy ennek megfelelő édesítőszer, pl.: 110g eritrit

-      1 csomag Haas Natural vanillincukor

-      450g félzsíros túró

-      150g natúr joghurt

-      a tetejére és bele kb. 20-30 szem fagyasztott málna

Elkészítése: A sütőt tekerjük fel 180 fokra, alul-felül sütésre. A tojásokat keverjük habosra a cukrokkal, majd keverjük bele a joghurtot és a túrót. A zabpehelylisztet és a sütőport külön tálban keverjük össze, majd fokozatosan adjuk hozzá a tojásos masszához és keverjük alaposan össze. Forgassuk bele a málnát, de pár szemet hagyjunk meg a díszítéshez. Egy magasabb falú tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd öntsük bele a masszát és díszítsük a megmaradt málnával. 30-35 perc alatt süssük készre a sütőben.

Jó étvágyat hozzá!

Gluténmentes tökmagos kenyér recept:

száraz hozzávalók:

1 csomag Haas Natural élesztő

150g hajdinaliszt

250g rizsliszt

100g kukoricaliszt

35g héjnélküli tökmag

12g só

nedves hozzávalók:

450ml víz

Elkésztés: A száraz hozzávalókat alaposan összekeverjük, a vizet langyosra melegítjük és kézzel vagy dagasztógép segítségével masszává gyúrjuk. Egy konyharuhával letakarjuk és meleg helyen 1,5 órán át kelesztjük. Amikor letelt az idő átgyúrjuk mégegyszer és egy kiolajozott kenyérformába beleegyengetjük, késsel akár mintát is vághatunk rá. A kenyeret hideg sütőbe tegyük be, állítsuk be 180 °C-ra alul-felül sütés fokozatra és nagyjából 70-75 percig süssük. Tűpróbával ellenőrizzük. Sütés után várjuk meg míg kihűl és utána vágjuk csak fel.