Gluténmentes étrend, egészségesen? Igen!

Az egészséges életmódra való törekvés sokszor igazi kihívásnak tűnik, pedig fontos, hogy próbáljunk ne csak a gluténmentességre, hanem a kiegyensúlyozott egészséges táplálkozásra is figyelni. Mutatunk pár egyszerű tippet arra, hogyan csempéssz az ételeidbe és az életmódodba egy kis plusz egészséget gluténmentesen!

Igyekezzünk növelni a rosttartalmat!

A napi ajánlott rost bevitel 25-30 gramm, ami elsőre soknak tűnhet, de ha elosztjuk az étkezéseink között, akkor máris nem tűnik teljesíthetetlennek. A rostok igen fontos szereplői a mindennapjainknak, segítik az egészséges bélflóra fenntartását, lassítják a vércukorszint emelkedését és elősegítik a teltségérzet kialakulását. A sütés-főzés során illesszük be a receptjeinkbe magas rosttartalmú hozzávalókat is, például barnarizslisztet, köleslisztet vagy gluténmentes zabpehelylisztet. Ne felejtsünk a magasabb rostbevitel mellett a nap folyamán 2-3 liter vizet meginni.

+ Haas tipp: készítsük el a Haas receptek között található körtés süteményt fehér rizsliszt helyett barnarizsliszttel, aminek a hántolt fehér rizshez képest majdnem háromszor nagyobb a rosttartalma.

+ Haas tipp: szintén a Haas receptek között találjuk a most újra szezonális almás pite receptet. Amikor a tésztát belenyomkodtuk a tálba, szórjuk meg egy evőkanál gluténmentes zabkorpával, amivel hozzá tudunk járulni a napi rostbevitelünkhöz.

+ Haas tipp: a túrós-gyümölcsös pohárdesszert elkészítésekor (amit szintén a Haas receptek között találsz), adj 1 evőkanál útifűmaghéjat és plusz 1dl tejet (növényi tej is megfelelő) a pohárdesszert krémes részéhez. Az útifűmaghéj rosttartalma kiemelkedően magas, 85g/100 gramm.

Színesítsd az étrendedet!

Szó szerint! Vagyis fogyassz minél többféle színű zöldséget és gyümölcsöt! Praktikus tanács, hogy minden étkezésnél minimum 3 féle szín kerüljön a tányérodra. Próbálj kiszakadni az eddigi rutinból és kísérletezz új receptekkel!

Egészítsd ki az édességeidet!

Ha édes ízre vágysz, használd a természetesen is édes hozzávalókat, azaz a gyümölcsöket, natúr tejtermékeket. Készíts olyan édességeket, melyeknek 1/3-ad része gyümölcs vagy tejtermék. Íme a példák a recepttárunkból:

Málnás-túrós sütemény, Gyümölcstorta, Túrós-gyümölcsös pohárdesszert

+TIPP: a pohárdesszertbe keverhetünk chia magot, így növeljük a rosttartalmat és értékes omega-3 zsírsavat adunk az ínycsiklandó édességünkhöz.

Építsd be a sportot a mindennapjaidba!

Válassz egy vagy több olyan mozgásformát, amit a héten minimum háromszor szívesen csinálsz. Legyen az tánc, úszás, pilates, túrázás, futás, röplabdázás vagy csoportos óra, a lényeg hogy élvezd, és ne csak azért állj neki a mozgásnak, mert muszáj, hanem azért is mert örömet okoz!

Süsd meg otthon!

A boltokban kapható kész gluténmentes termékek általában nem csak rostszegények és magas zsírtartalmúak, de sokszor egyhangúak is. Ám ha van egy kevés plusz időnk a konyhában vagy közös hétvégi programot keresünk a családdal, akkor otthon is elkészíthetjük a legfinomabb falatokat. Mutatunk is egy példát, amivel az egész konyhában mennyei illatot és az egész családnak tele hasat varázsolhatunk.

Az 5 összetevős banános zabkeksz receptjét megtalálod a receptgyűjteményünkben!

Banános zabkeksz:

Hozzávalók:

  • 3 érett banán
  • 210g gluténmentes zabpehely
  • 20g gluténmentes zabkorpa
  • fél zacskó Haas Natural sütőpor
  • 2 tojás
  • opcionálisan: fahéj, kókuszreszelék, lenmag, kakaópor

Elkészítés:

A banánokat egy villával összenyomkodjuk, majd a tojásokkal habosra verjük. Hozzáadjuk a zabpelyhet, zabkorpát, sütőport és a fűszereket. Egy kanál segítségével kis kupacokat teszünk egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, lenyomkodjuk a tetejüket úgy, hogy kis korongokra hasonlítsanak, és 180C°-on légkeveréses sütőben kb. 15 percig sütjük addig, ameddig kicsit megpirul a kekszek teteje.

Kedvenc variációink: hollandkakaóporos, kókuszos-chia magos, sütőtökös-lenmagos

Ha kakaóport vagy chia magot adunk a masszához, akkor 0,5-1dl tejet is adjunk hozzá a megfelelő állag elérése érdekében.