Tudj meg többet!
A női mellről
Az emlő, a mell a női szervezet igen fontos szerve: nem csupán gyermekünk táplálását szolgálja amikor szoptatunk, hanem egyéniségünknek, szépségünknek is szerves része. Fogalma összefonódott a békességgel, nyugalommal, a gondoskodással, szeretettel. Része a világ szerelmes irodalmának, kifejezi és befolyásolja legbensőbb érzelmeinket is. Nem csoda, hogy a festészetben is harmoniát sugall.
A prózai valóságban mellünkben zsir, kötőszövet és mirigyek vannak. Utóbbiak termelik a váladékot (tejet pl.), ami az emlőbimbón át kerül a külvilágba. A mirigyek a többé kevésbé homogén alapállományon belül mikroszkópikus méretű járatok, vezetékek. Ezen járatok, „csövek” a mélyben gomolyagokat képeznek, majd kiegyenesedve nyilnak az emlő bimbó területén a bőr felszinére. A járatokat a belfelszinükön hámsejtek bélelik, több rétegben, mint az utcát az utcakövek. Az emlő betegségeinek többsége ezen hámsejtek betegsége.
A rákról
Szervezetünkben – mint az élővilágban mindenütt – folyamatos születés és pusztulás jelenti ez élet egyensúlyát. Sejtjeink szaporodása az elhalt sejtek pótlását hivatott szolgálni. Néha, pl. sebek gyógyulásakor, a sejtek fokozottan szaporodnak, hogy a keletkezett hiányt pótolják. Rák esetében azonban a sejtek megállíthatatlan szaporodása nem az életet szolgálja, hanem szabályozatlan túlnövekedéssel éppenséggel életünkre is törhet. Az u.n. jóindulatú daganatok életünket nem veszélyeztetik, kóros göbök formájában jelenhetnek meg, növekedésük azonban a ráktól eltérően soha nem agresszív.
Az emlőrákról
Az emlő rákja a már leírt, a járatokat bélelő hámsejtek értelmetlen, agressziv növekedését jelenti. Nem csak a járatok hosszában, hanem azok falát áttörve az emlő alapállományában is növekednek ( tapintható rákos csomó ), sőt a nyirok keringés utján a hónalji nyirokcsomókba jutva ( helyi áttét ) vagy a vérkeringés utján más szervekbe eljutva ( máj, csont, stb. „távoli áttét ) megtelepedhetnek és „fiók daganatot”, áttétet képezhetnek. Ez az agressziv folyamat időt vesz igénybe: amig a daganat csak a járatokon belül található, vagy oly kicsiny, hogy nem tapintható, csak rtg.vizsgálattal mutatható ki, teljességgel gyógyitható. Minél nagyobb, minél előrehaladottabb a folyamat, minél több anatomiai területet érint, annál nehezebb a gyógyulás.
Az emlőrák előfordulása hazánkban
Magyarország 1995-ben Europában a 18. helyen állt a betegség gyakoriságában, vannak országok tehát, ahol a betegség gyakoribb. Évente hazánkban kb. 7 500 új mell rákot találunk. Napjainkban a betegség korai stadiumban csaknem 100%-ban gyógyul, de a késői esetek sem jelentenek reménytelenséget. Gyógyulásnak természetesen a lelki-testi-szociális-érzelmi harmonia állapotának elérését nevezzük. Azt, hogy bár átestünk a betegségen, életünk célja értelme és a lehetőség annak elérésére érdemben nem változik.
Kik a veszélyeztetettek az emlőrák kialakulásának szempontjából?
Az idősebbek: a betegség 35 éves kor alatt viszonylag ritka. A legtöbb emlőrák 50 éves kor környékén ill. 60 év fölött keletkezik.
Növeli a kockázatot:
- Emlőrák a kórtörténetben (anamnézisben): akinek már volt emlőrákja, annak a másik emlőjében nagyobb eséllyel alakulhat ki emlőrák.
- Emlőrák a családban: Nagyobb a kockázat, ha a vér szerinti rokonoknál - nagynéni, édesanya, lánytestvér vagy lánygyermek - már előfordult emlőrák, főleg akkor, ha fiatalabb korban jelentkezett.
- Örökölt emlőrák: Az emlőrák ismert génelváltozásokkal összefüggően örökölhető is (BRCA1, BRCA2), ez a betegség viszonylag ritka. Ha ilyen géneltéréseket találnak, akkor az orvosok olyan eljárásokat javasolnak, amelyekkel az emlőrák korai stadiumban kimutathatón később kialakulása késleltethető.
- Fokozott ösztrogén hatás: Valószinű, hogy minél tovább van kitéve egy nő az ösztrogénhormon hatásának (amelyet szervezete termel, vagy gyógyszerkészítmény formájában - tabletta, tapaszt használ), annál nagyobb az emlőrák kialakulásának kockázata. Veszélyeztetett, akinek menstruációs ciklusa 12 éves kor előtt kezdődik, a klimaxa (menopauzája) későn, 55 év fölött következik be, nem szült gyermeket vagy hormonpótló kezelésben részesültek hosszú éveken át.
- Késői terhesség. Nagyobb az emlőrák kialakulásának veszélye azokban, akik későn - 30 fölött - szülnek először gyermeket, mint akik fiatalabb korban.
- Sugárterápia. Fokozottabb az emlőrák kialakulásának veszélye azokban, akik 30 éves kor alatt sugárterápiában részesültek, különösképpen, akik Hodgkin-kór kezelése során kaptak sugárkezelést.
- Alkoholfogyasztás. Néhány tanulmány azt sugallja, hogy rendszeres, túlzott alkoholfogyasztás esetén kismértékben növekszik az emlőrák kialakulásának veszélye.
Az emlőrák megelőzése, felismerése
Ideálisan, teljességgel gyógyítható az emlőrák, ha idejekorán, még a tapintási eltérés ( csomó megjelenése) előtt ismerjük föl. Ennek eszköze a mammográfiás szűrés. Érzékeny technikával az emlő rosszindulatú daganatainak jelentős része felismerhető. Megfelelő eszközökkel a kóros területből mintát vesznek ( citológia, biopszia ), mindezek eredményeképp a kóros területet eltávolítják. Fontos lehet az emlők rendszeres, max. havi egy alkalommal történő, tapintásos önvizsgálata is.
Önvizsgálat
Csak néhány perc! Életet menthet! Végezze rendszeresen
Tegyen meg mindent a megelőzés érdekében! A megelőzés „legkézenfekvőbb” eszköze a mellönvizsgálat. Minél rendszeresebben végzi, annál nagyobb gyakorlatot szerez az egészséges melltől eltérő változások felismerésében.
Az emlő önvizsgálatát havonta végezze, az ideális a menstruáció utáni első napokban, akkor a mell már nem duzzadt, nem érzékeny. A változókorban vagy azon túl minden hónapban válasszon ki egy adott időszakot
HOGYAN VÉGEZZE?
- Tükör előtt állva:
Figyelje meg a mellének méretét, alakját, kontúrját a tükörrel szemben állva, majd jobb és bal oldalról is. Tapintsa végig mellét körkörös, függőleges, majd kifelé irányuló mozdulatokkal.
Emelje feje fölé karjait, a mellének és a mellbimbónak együtt kell követni ük ezt a mozdulatot, és azonos magasságban kell maradniuk.
Figyeljen minden szokatlan elváltozásra: a bőr behúzódása, kidomborodása, elszíneződése, az emlőbimbó behúzódása, váladékozása- a bőr alatt vagy mélyebben meghúzódó csomó, duzzanat, - tágult vénák az emlő területén.
- Fekvő helyzetben
Tegyen párnát a válla alá. Azt a karját, amelyik oldalon a mellét vizsgálja, emelje erősen hátra úgy, hogy a vizsgált mell egyenletesen feküdjön a mellkasán. A másik kezének összezárt ujjaival tapintsa körbe a mellét. A bimbóudvar körüli területet se hagyja ki!
- Zuhanyozás közben
Emelje magasba a vizsgálandó mell felöli karját. Összezárt ujjakkal alaposan tapintsa át a mellét, ne hagyjon ki egyetlen területet sem. Végezetül vizsgálja meg a hónaljáratokban elhelyezkedő nyirokcsomókat is.
Ha bármilyen elváltozást észlel, haladéktalanul keresse fel orvosát!
Csak néhány perc – havonta egyszer – az egészségéért, az életéért!
Az emlőrák szűrése
Szűrés során érzékeny módszer alkalmazásával veszélyeztetett tünetmentes asszonyokat vizsgálunk, hogy egy esetleges rosszindulatú folyamat, vagy annak megelőző állapota felismerhető, így az agressziv daganatos folyamat megelőzhető legyen. A szűrés szuverén eszköze az emlők radiológiai vizsgálata (mammografia). Ennek során 3 – 5 mm-es daganatok is biztonsággal kimutathatók. Szűrést népgazdasági okokból csak a legveszélyeztetettebb életkorban végezhetünk. A gyógyitás ill. a kiszűrt betegek nyomonkövethetősége érdekében a vizsgálat csak meghívó levél nyomán történhet, szűrövizsgálatra Magyarországon orvosi beutaló nem adható! Szakorvos minden indokolt esetben ugyanakkor u.n. „klinikai” emlővizsgálatot kezdeményez: ilyenkor panasz vagy daganat fokozott kockázata miatt összetett emlővizsgálat történik ( mammografia, tapintás, ultrahang, sz.sz. mintavételezés ). Ezt az OEP által támogatja, helyesen az u.n. emlő centrumokban történik – de: mivel indoka panasz vagy fokozott kockázat, nem azonos a meghívó levél alapján elvégzett tünetmentes népesség-szűréssel.
Az emlőrák gyógyítása
Rosszindulatú daganat esetén a gyógyulást kiegészitő kezelések segítik, melyek a műtét előtt vagy azt követően indokoltak: sugár ill. gyógyszeres beavatkozásról van szó. Mindannyian tudjuk, hogy emberpróbáló időszakot jelentenek egy beteg életében, de a mai korszerű kezelések időszakában azt is tudjuk, hogy megéri az áldozatot: megszámlálhatatlan Nagymama, Édesanya, Feleség gyógyulása bizonyítja ezt!
Csökkenthető-e a mellrákos megbetegedés kockázata?
Természetesen! Kulcsszavak: egészségmegőrzés, egészségfejlesztés, a gyermekvállalás, illetve a szoptatás idejének növelése.
Az egészség megőrzésének legfontosabb kellékei a dohányzás mellőzése, az egészséges táplálkozás, az aktív testmozgás, az elegendő pihenés, és a stressz mérséklése. Mit is jelentenek a gyakorlatban ezek, a sokak számára ismerősen csengő fogalmak?
Az egészséges táplálkozás elsősorban az évszakoknak megfelelő, idényjellegű zöldségek, gyümölcsök napi háromszori fogyasztását jelenti. Emellett nagyon fontos, hogy elegendő rizs, gabona - például teljes kiőrlésű kenyér - szerepeljen az étrendben. A zsír és a felesleges só bevitel csökkentése is elengedhetetlen.
A rendszeres testmozgás kiemelt fontosságú, természetesen mindenkinek képességei szerinti mozgás javasolt, hetente legalább háromszor félórában. A pihenés terén fontos a nyugodt éjszakai alvás, a stressz mérséklésében pedig a saját, személyre szabott védekezési mechanizmus kialakítása.
Legfontosabb azonban a lélek egyensúlya és harmoniája, ami a diszharmoniát, káoszt képviselő szabályozatlan rákos folyamattal szemben saját erőnket, elhatározásunkat, tudatosságunkat, gondosságunkat állítja csatasorba. Legnagyobb ellenségünk pedig az oktalan félelem: látjuk, hogy gyógyítható, bár veszélyes betegségről van szó, legyőzésében sorsunk számos ponton saját kezünkben van.
forrás: www.egeszseghid.hu